En Güncel Ekonomi Finans Coin ve Altcoin Haberleri

İnternet hizmetiyle ilgili şikayetler yüzde 117 arttı

39

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Koronavirüs salgını döneminde uzaktan çalışmaya geçilmesi ve online eğitimler, internet hizmetine olan talebin de artmasına neden oldu. Talep artışı, aynı zamanda internet servis sağlayıcıları ile ilgili şikayetlerin de artmasına neden oldu. Şikayetvar verilerine göre, kullanıcılar en çok vaat edilen kadar hızlı olmayan internetten şikayetçi oldu.

ŞİKAYETLERDE YÜZDE 117 ARTIŞ VAR
Arızaların giderilmemesi, internetin sürekli kopması öne çıkan diğer şikayet konuları olurken, verilere göre bir önceki yılla kıyaslandığında şikayetler 2020’de yüzde 117 arttı. 2021’in ilk ayındaysa internet servis sağlayıcılarla ilgili toplam 16 bin 786 şikayet geldi. 2019 mart, nisan, mayıs ve haziran aylarıyla 2020’nin aynı dönemi karşılaştırıldığında pandeminin etkisinin şikayet sayısına yansıdığı görüldü. Bu sektörde 2019’un ilgili döneminde 24 bin 430 olan şikayet sayısı, yüzde 282 artışla 2020’nin mart, nisan, mayıs ve haziran aylarında 69 bin 134’e çıktı. Pandemi döneminde evlere kapanan tüketicilerin başta iş ve eğitim amacıyla kullandıkları internet; alışverişten oyuna, dizi-film izlemeden sevdikleriyle iletişim kurmaya kadar birçok alanda vazgeçilemez bir araç oldu. Ancak artan şikayet sayısına baktığımızda, genel olarak tüketicilerin internet servis sağlayıcılarından memnun olmadıklarını görüyoruz.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Konu hakkında soru ve yorumlarını bekliyoruz.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

You cannot print contents of this website.