En Güncel Ekonomi Finans Coin ve Altcoin Haberleri

Evrenin En Eski Kuasarı Keşfedildi

30

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

İnsanlık uzayı keşfetmek için çalışmalarına devam ediyor. Bu çalışmalarda sadece gözümüzün görebildiği cisimleri incelemeyi çoktan geçtik. Uzun yıllardır bilim insanları çalışmalarında radyo sinyallerini de inceliyor. Astronomlar, bilinen evrendeki en uzak ve en antik radyo emisyon kaynağını keşfetti. Bu kaynak, şimdiye kadar evrendeki en güçlü parçacık hızlandırıcıya ait: 13 milyar ışık yılı uzaklıkta bulunan ve dört bir yana neredeyse ışık hızında parçacık saçan bir kuasara.

Kuasar nedir?
Evrendeki en uzak, en eski ve en büyük yapılar arasında yer alan kuasarlar aynı zamanda oldukça parlaktır. Tek bir kuasar bile kuasarı olmayan bir galaksiden daha parlak olur. Özünde süper kütleli devasa kara delik olan kuasar, etrafındaki maddeyi yutarken en parlak yıldızları bile gölgede bırakacak parlaklıkta devasa bir radyasyon yayar. Kuasarı keşfeden ekibin başındaki isim olan Chiara Mazzucchelli, yaptığı açıklamada bu kadar parlak nesnelerin, Samanyolu gibi galaksilerin çok silik gözüktüğü bu uzaklıklardan kuasarların rahatlıkla gözlemlenebildiğini belirtti. Yeni keşfedilen ve P172+18 adı verilen kuasar, Büyük Patlama’dan 780 milyon yıl sonra ortaya çıktı. Evrenin yeniden iyonlaşma süreci hakkında pek çok soruyu cevaplayan kuasar ortaya çıktığında evren, yoğun şekilde hidrojenle dolu, karanlık bir gaz bulutu halinde bulunuyordu.

Zamanla kütleçekimi sayesinde bu bulut, bugün bildiğimiz haliyle yıldızlar ve kuasarlar haline geldi.

İlk galaksilerin ortaya çıkışında kuasarların rolü büyük
Şili’deki Avrupa Güney Rasathanesi’nde yapılan çalışmalarda keşfedilen kuasar, en hızlı büyüyen yapılardan biri ve Güneş’in 300 milyon katı bir büyüklüğe sahip.

İlk kuasarlar, yaydıkları radyo sinyalleri, radyasyon ve iyonlarla ilk galaksilerin oluşmasında büyük rol oynamıştı. Öte yandan bilim insanları şimdi de bir başka soruyla karşı karşıya: Evrenin ilk ortaya çıktığı dönemde bu kadar büyük bir kara delik nasıl oluşabildi? Konuyla ilgili farklı teoriler geliştiriliyor olsa da henüz kesin bir şey söylemek mümkün değil.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Konu hakkında soru ve yorumlarını bekliyoruz.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

You cannot print contents of this website.