En Güncel Ekonomi Finans Coin ve Altcoin Haberleri

Dijital çağın kaçırma korkusu: FOMO nedir?

34

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Sosyal medya hesaplarınızı sürekli kontrol etme ihtiyacı duyuyor musunuz? Bakmadığınız zaman kendinizi mutsuz ve huzursuz hissediyor musunuz? Sosyal medya platformlarında vakit geçirmek, sizin için uyumak, yemek kadar önemli mi? Yanıtlarınız “Evet” ise “Fear Of Missing Out” yani “Kaçırma Korkusu” belirtilerini gösteriyorsunuz demektir. Fomo’ya yakalanmış kişiler sürekli yazı yazma, yorum yapma, konum bildirme, fotoğraf-bilgi paylaşma, diğerleri tarafından beğenilme isteği fazla ve aynı zamanda diğer kişilerin ne zaman-ne yaptığı, nereye-nasıl gittiği, kiminle-ne görüştüğü konusunda merak duygusu fazla olan kişilerdir.

GÜNDEMİ KAÇIRMA KORKUSU
“Gündemi Kaçırma Korkusu” adı da verilen bu rahatsızlık, başka korkuları da tetikliyor. Örneğin, ya telefonun şarjı biterse? Ya bilgisayarda bir problem oluşursa? Hiperaktif dürtü bozukluğu yaşayan kişilerde, Z kuşağında daha sık rastlanıyor. Bu yeni nesil “kaygı-durum bozukluğu”, yaygın ruhsal sorunlara davetiye çıkarıyor.

FOMO’ya sahip kişiler, sürekli sosyal ağlarını kontrol eder. Hatta bu yüzden zaman kaybı yaşar, işleri aksayabilir, dersleri aksayabilir ya da uykusuz kalabilir. Araç kullanırken bile kontrol etmeye devam eder. Katılamadığı veya çağırılmadığı etkinliklerden dolayı olumsuz duygular hisseder, dışlanmışlık yaşar.

FOMO BELİRTİLERİ
 

ÇÖZÜM ÖNERİLERİ
Özellikle etkileşimli sosyal medya platformları ile ortaya çıkan beğenilme ve ilgi görme arzusu, gündemden kopmamayı da beraberinde getiriyor.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Konu hakkında soru ve yorumlarını bekliyoruz.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

You cannot print contents of this website.