En Güncel Ekonomi Finans Coin ve Altcoin Haberleri

Bloomberg, Türkiye ve Mısır arasındaki gelişmeleri değerlendirdi

51

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Türkiye’nin, Doğu Akdeniz’de Mısır ile deniz yetki alanları anlaşması konusunda uzlaşıya varabileceğinin sinyalini vermesi ABD basınında yer bulmaya devam ediyor. Bloomberg, Ankara-Kahire hattındaki son gelişmeleri “Pragmatizm, Türkiye ve Mısır’a kusurları giderme imkanı verebilir” şeklinde gördü.

TÜRKİYE’DEN ANLAŞMA SİNYALİ
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın, geçtiğimiz günlerde yaptığı “Mısır ve diğer Körfez ülkeleriyle bölgesel barış ve istikrar için yeni bir sayfa açılabilir.” açılkamasının hatırlatıldığı haberde, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun da “Mısır’la anlaşma imzalayabiliriz” şeklindeki açıklamasına yer verildi. Mısır’ın bu tekliflere açık olarak yanıt vermediği, ancak Sisi’nin “Ankara’ya yakın” olarak tanımlanan Libya Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Abdulhamid Dibeybe ile bir araya geldiğine dikkat çekildi.

“İKİ ÜLKE, GAZ ARAMA UZLAŞISINDAN FAYDALANACAK”
Haberde, “Türkiye ile gerilimlerin azalması, bir dereceye kadar Kahire’nin endişelerinin genel olarak yeniden ayarlanmasının bir sonucudur.” denildi. Doğu Akdeniz’de her iki ülkenin gaz arama konusunda bir uzlaşmadan faydalanacağının yeterince açık olduğu kaydedildi.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Konu hakkında soru ve yorumlarını bekliyoruz.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

You cannot print contents of this website.