En Güncel Ekonomi Finans Coin ve Altcoin Haberleri

Batı Akdeniz’in sebze meyve ihracatı artıyor

38

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Örtü altı tarımda söz sahibi olan Antalya ile Isparta ve Burdur’un yer aldığı Batı Akdeniz bölgesinde ihracat artmaya devam ediyor. Özellikle yaş sebze ve meyve dış satımı, üreticinin ve ihracatçının yüzünü güldürüyor. Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği verilerine göre, ocak-şubat döneminde bölgeden yapılan yaş sebze meyve ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 26,58 artarak 128 milyon 727 bin 381 dolara ulaştı.

EN ÇOK GÖNDERİM ALMANYA, RUSYA, ROMANYA, BULGARİSTAN VE UKRAYNA’YA
En fazla ihracat yapılan ülkeler, Almanya, Rusya, Romanya, Bulgaristan ve Ukrayna oldu.

İHRACAT ŞAMPİYONU DOMATES
Bölgenin yaş sebze meyve ihracatında 38 milyon 285 bin 881 dolarla domates ilk sırada yer aldı. Geçen yılın aynı dönemine göre domates ihracatı yaklaşık yüzde 4 artış gösterdi. Domatesi, 32 milyon 700 bin dolarla biber, 15 milyon 442 bin 651 dolarla nar ve 15 milyon 78 bin dolarla salatalık takip etti. Özellikle Isparta’da yoğun şekilde üretilen elmanın ihracatından da 10 milyon 659 bin dolar sağlandı.

“KIŞ DÖNEMİNDE 3 DOMATESTEN 2’Sİ ANTALYA’DA ÜRETİLİYOR”
Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, tarımda Antalya’nın önemli bir potansiyele sahip olduğunu söyledi. Kentin ihracat potansiyelinde tarımın lokomotif sektör olduğunu belirten Çandır, “Türkiye’nin yaş sebze ve meyve ihracatının yaklaşık yüzde 25’i sadece Antalya’dan gerçekleştiriliyor. Örtü altı tarımda lider Antalya’nın da bulunduğu bölge, yaş sebze ve meyvede sadece ülkesinin değil, yurt dışı ihtiyacını da karşılıyor.” dedi. Antalya’nın örtü altı tarımın dışında zengin ürün çeşitliliğine de sahip olduğunu belirten Çandır, özellikle avokado üretiminin yüzde 81’inin Antalya’da yapıldığını ifade etti.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Konu hakkında soru ve yorumlarını bekliyoruz.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

You cannot print contents of this website.