En Güncel Ekonomi Finans Coin ve Altcoin Haberleri

Atık pet şişeler polyester şeride dönüştürülüp ihraç ediliyor

32

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Tekirdağ’ın Ergene ilçesinde 42 bin metrekarelik alanda kurulu fabrika, sokakta atık toplayan kişilerin topladığı pet ve plastik şişeleri satın alıyor. Firma, bu şişeleri bir dizi işlemden geçirdikten sonra tekstilde kullanılan polyester kesik elyaf ve polyester şerit elde ediyor. Sonra da 15 ülkeye ihraç ediliyor Firmanın genel müdür yardımcısı Uğur Torun, atık malzemeleri fabrikada çeşitli ürünlere dönüştürerek ekonomiye kazandırdıklarını belirtti.

“AYDA 2 BİN 500 TON ATIĞI GERİ DÖNÜŞTÜRÜYORUZ”
2000 yılından bu yana bu sektörde faaliyet gösterdiklerini anlatan Torun, “Ayda yaklaşık 2 bin 500 ton atığı geri dönüştürüyoruz. Bu ürünleri aralarında İngiltere, Almanya, Romanya ve Bulgaristan gibi ülkelerin de olduğu 15 ülkeye gönderiyoruz.” dedi. Torun, geri dönüşüm çalışmalarını en yeni teknolojilerle doğaya ve çevreye duyarlı şekilde gerçekleştirdiklerini ifade etti.

“TEKSTİL VE AMBALAJ SEKTÖRÜ ALIYOR”
Yeni teknolojilerin kendilerine yüksek kapasite imkanı sunduğunu da dile getiren Torun, “Polyester elyaf bir çok sektörde kullanılıyor. Tekstilde ise ana ham maddelerdendir. Polyester şerit genelde ambalaj sektöründe kullanılıyor.” diye konuştu.

“ÜRÜNLERİN YÜZDE 50’SİNİ YURT DIŞINA GÖNDERİYORUZ”
“Gelişen teknolojiye ayak uydurarak ürünlerimizi sanayiye ham madde olarak tedarik ediyoruz. Dönüştürülen ürünlerin yüzde 50’sini yurt dışına ihraç ediyoruz.

Yüzde 50 de iç pazara gidiyor. Üretimimiz 7 gün 24 saat devam ediyor. Bu sayede ülkemizi ciddi bir atıktan kurtarıyoruz. Bölgemize değer kazandırıyoruz. Bu yılın üçüncü çeyreğinden itibaren ayda 3 bin tonluk atığı geri dönüştürerek ekonomiye kazandırmak istiyoruz.”

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Konu hakkında soru ve yorumlarını bekliyoruz.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

You cannot print contents of this website.