En Güncel Ekonomi Finans Coin ve Altcoin Haberleri

ABD’de George Floyd davası öncesi yürüyüş düzenlendi

31

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

ABD’nin Minneapolis kentinde siyahi Amerikalı George Floyd’u gözaltına alırken ölümüne sebep olan polis memuru Derek Chauvin hakkındaki duruşma sürüyor. Chauvin hakkındaki cinayet davasının oturumu öncesi Minneapolis’te gösteri düzenlendi.

SESSİZ YÜRÜYÜŞ
8 Mart Pazartesi günü jüri seçimiyle başlayacak olan yargılama öncesi düzenlenen sessiz yürüyüşe çok sayıda gösterici elinde pankartlarla katıldı.

Yürüyüşe katılanlar “Nefes alamıyorum”, “Herkes için adalet”, “Siyahların hayatları önemlidir” yazılı pankartlar taşıdı. Göstericiler, yürüyüşün ardından Floyd anısına konuşmalar yaptı.

George Floyd davası öncesi yürüdüler FOTO GALERi

GEORGE FLOYD OLAYI
Siyahi Amerikalı 46 yaşındaki George Floyd, 25 Mayıs’ta dolandırıcılık şüphesiyle Minneapolis’te polisler tarafından gözaltına alınırken polis memuru Derek Chauvin’in uzun süre boynuna diziyle basması nedeniyle dakikalarca “Nefes alamıyorum” diye yalvarmıştı. Olay yerine gelen sağlık ekiplerince hastaneye kaldırılan Floyd’un daha sonra hayatını kaybettiği duyurulmuştu.

Floyd’un ölümüne neden olmakla suçlanan Derek Chauvin, olaydan 4 gün sonra gözaltına alınmış, hakkında 2. dereceden cinayet suçuyla dava açılarak tutuklanmıştı.

ÜLKE GENELİNDE PROTESTOLARA YOL AÇTI
Chauvin’in yanında bulunan 3 polis memuru Tou Thao, Thomas Lane ve Alexander Kueng de suça yardım ve yataklık etmekten gözaltına alınmış, 750 bin dolar kefaletle serbest bırakılmıştı.

Floyd’un hayatını kaybettiği olayla ilgili görüntüler sosyal medyada büyük tepki toplarken ülkede siyahilere yönelik polis şiddeti tartışmalarını tekrar alevlendirmiş ve protestolar, olayların başladığı Minneapolis’ten ülke geneline sıçramıştı.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Konu hakkında soru ve yorumlarını bekliyoruz.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

You cannot print contents of this website.