En Güncel Ekonomi Finans Coin ve Altcoin Haberleri

ABD, Trump’ın İsrailli maden şirketi sahibine tanıdığı yaptırım muafiyetini kaldırdı

36

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, bir açıklama yaparak, “Bugün Hazine Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı ile danışarak, Dan Gertler’e 15 Ocak 2021’de verilen lisansı kaldırdı.” dedi.

TRUMP’IN GÖREVİNİN SON BEŞ GÜNÜNDE VERDİĞİ MUAFİYET LİSANSI KALDIRILDI
Price, Donald Trump’ın görevinin son beş gününde verdiği muafiyet lisansının, ABD’nin dünyada yolsuzlukla mücadeledeki dış politika menfaatleri ve Washington’un Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde yolsuzlukla mücadele çabalarıyla uyuşmadığını kaydetti.

“GERTLER GENİŞ ÇAPLI KAMU YOLSUZLUKLARINA KARIŞMIŞ”
ABD’nin, yolsuzluklara karışanlardan hesap sorulmasına teşvik etmeyi sürdüreceğini belirten Price, “2017’de Küresel Magnitsky yaptırım programı ve 2018’de Gertler’e uygulanan yaptırımlarda da belirtildiği üzere, Gertler geniş çaplı kamu yolsuzluklarına karışmış. ABD, Barış ve Kalkınma için Öncelikli Ortaklık kapsamında, ülkenin kurumlarını ve ekonomik fırsatlarının altını oyan kötü niyetli aktörlerle mücadele için Demokratik Kongo ortağımızın yanındadır.” değerlendirmesinde bulundu. Gertler, Demokratik Kongo’nun eski Cumhurbaşkanı Joseph Kabila ile olan dostluğunu kullanarak, ülkede bir milyar dolardan büyük bir maden ihalesini aldığı gerekçesi ile 2017 ve 2018’de ABD yaptırımlarına maruz kalmıştı. Trump, 15 Ocak 2021’de, Gertler’i yaptırımlardan muaf tutan bir talimat vermişti.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Konu hakkında soru ve yorumlarını bekliyoruz.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

You cannot print contents of this website.