En Güncel Ekonomi Finans Coin ve Altcoin Haberleri

ABD basını, Türkiye – Mısır ilişkilerini analiz etti

30

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Mısır’ın Doğu Akdeniz’de hidrokarbon arama faaliyetleri çerçevesinde Türkiye’nin kıta sahanlığı sınırlarını kabul etmesi sonrası Ankara – Kahire hattında yeni gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Bölgedeki gelişmeler üzerine Türkiye’den açıklamalar ardı ardına yapılmış, Mısır ile olası bir anlaşmaya yeşil ışık yakılmıştı.

“TÜRKİYE VE MISIR GELENEKSEL MÜTTEFİK”
ABD basınından Voice of America, Türkiye’den gelen açıklamaları anımsatarak, “Yeni bir sayfa açılabilir” dedi. Mısır ve Türkiye’nin geleneksel olarak müttefik olduğu belirtilen haberde, bununla birlikte Akdeniz’deki son enerji bulgularının, Yunanistan ile Türkiye arasında anlaşmazlığa neden olduğu kaydedilerek, şu görüş paylaşıldı: “Türkiye, Mısır’ın Yunanistan ile bağlarını zayıflatmak için Kahire ile Akdeniz anlaşmasını gözetliyor.”

“İSTİHBARAT YETKİLİLERİ GÖRÜŞÜYOR”
Kahire’nin, şimdiye kadar Ankara’nın görüşme teklifleri hakkında yorum yapmaktan kaçındığı ancak bazı Türk ve Mısırlı istihbarat görevlilerinin görüş alışverişinde bulunduğu belirtildi./> Bazı analistlerin görüşlerine yer veren gazete, “Ancak masada diplomatik görüşmelere ihtiyacımız var. Herkesin yararına olur. Mart ayında tam diplomatik ilişkilere sahip olabiliriz.” ifadelerini aktardı.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Konu hakkında soru ve yorumlarını bekliyoruz.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

You cannot print contents of this website.